Hizmetler Yardım Masası
ETG, Microsoft Dynamics AX ile 2000 yılından bu yana tekstilden kimyaya, otomotivden mobilya sektörüne, üretim ve ticaret yapan birçok firmaya özel Dynamics AX projesinde rol almış deneyimli danışmanları ile koşulsuz müşteri memnuniyetini hedefleyerek çalışmalarını sürdürüyor.

Destek

Uygulanan yazılım hayata geçtikten ve kullanılmaya başladıktan sonra yine de ETG ’ye görevler düşmektedir. Çünkü her alanda yenilikler ve gelişmeler olmaktadır: hem işler gelişmekte ve yeni uygulamalara veya fonksiyonlara ihtiyaç duyulmaktadır hem de teknoloji gelişmektedir.

Destek ETG bu gelişmeleri sürekli bir şekilde müşterilerine sunmaya çalışmaktadır. Müşterilerimizin işlerinin gelişmesinin yanı sıra yeni fonksiyonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Biz bu fonksiyonları sürekli olarak geliştirmeyi ve müşterilerimize kesintisiz hizmet sunmayı ilke edindik.
Uygulamaların kurulumu için gerekli yazılım, donanım ve network alt yapısının danışmanlık ve kurulum hizmetleri. Böylelikle firma için tüm bilişim yatırımı tek elden sağlanmaktadır ve kontrolü yapılmaktadır.
 
ETG
Yardım Masası Nedir?
   Servis Talebi
Nasıl Açılır?
   Servis Talebi Girişi
 
 

« Tümünü görüntülemek için tıklayınız